Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

MISTRZOSTWA POLSKI

Utworzono dnia 28.05.2019

Po 9 dniach zmagań poznaliśmy zwycięzców LOTTO Indywidualnych Mistrzostw Polski i MOKATE Indywidualnych Mistrzostw Polski Kobiet w szachach!

W turnieju Pań, z punktową przewagą mistrzynią Polski została Iweta Rajlich, która na najwyższy stopień podium wróciła po 7 latach. Zwyciężczyni dostała powołanie do Kadry Narodowej, nominację do reprezentacji na DME 2019 oraz 20.000 zł. Srebrny medal przypadł Monice Soćko a brązowy Jolancie Zawadzkiej. U Panów złotym medalistą został Kamil Dragun.

Kamil do gry w finałach powrócił po trzech latach. W tegorocznych rozgrywkach zagrał dzięki nominacji Polskiego Związku Szachowego i od razu udowodnił, że umożliwienie Mu tego było słuszną decyzją. Jest to Jego pierwszy medal w randze tej imprezy i to od razu złoty! Zwycięzca dostał powołanie do Kadry Narodowej, nominację do reprezentacji na DME 2019 oraz 20.000 zł. Na niższym stopniu podium stanął Kacper Piorun a na najniższym Bartosz Soćko.

Podczas zakończenia wręczono również kilka nagród dodatkowych. Jedną z nagród specjalnych w turnieju Pań ufundowała arcymistrzyni Pani Hanna Ereńska-Barlo (kiedyś Radzewska). To piękny kryształowy puchar, który został wręczony zawodniczce, która uzyskała najwyższą różnicę rankingową pomiędzy swoim obecnym rankingiem a rankingiem uzyskanym (FIDE Performance) – nazwany specjalnie na potrzeby MOKATE Indywidualnych Mistrzostw Polski Kobiet w szachach KRYSZTAŁOWY RANKING.

Walka o puchar trwała do ostatniej rundy. Różnicą zaledwie 3 oczek, uzyskując różnicę na poziomie 144 oczek rankingowych, Kryształowy Ranking trafił w ręce Katarzyny Dwilewicz. Podczas całego turnieju rozegrano 45 partii w turnieju Pań i 45 partii w turnieju Panów. Została powołana specjalna komisja, która wyłoniła najpiękniejszą partię LOTTO Indywidualnych Mistrzostw Polski i MOKATE Indywidualnych Mistrzostw Polski Kobiet. Partię, która wygrała w turnieju Pań, można pokazywać jako modelowy przykład rozbicia obrony francuskiej. Zatrzymanie ofensywy czarnych na skrzydle hetmańskim ruchami a4 i b3 łamie zasadę grania na skrzydle, na którym jest się słabszym, jednak w tym przypadku przyniosło wymierne efekty.

Spektakularne poświęcenie na e6 przypieczętowało los czarnych. Należy dodać, że partia ta zapoczątkowała powrót tej zawodniczki z dalekiej podróży, co pozwoliło jej zdobyć medal. Nagrodę za najpiękniejszą partię w MOKATE Indywidualnych Mistrzostw Polski Kobiet zdobyła Jolanta Zawadzka za wygranie partii z Moniką Soćko. Bardzo skomplikowana strategicznie partia.

Poświęcenie pionka na b6 trwale osłabiło strukturę pionową czarnych i pozwoliło białym uzyskać długotrwałą inicjatywę. Ogromne wrażenie robi aż trzykrotne pozbycie się obrońcy skrzydła hetmańskiego – za każdym razem na polu c5.

Połączymy to ze wzorową realizacją przewagi niedającą kontry przeciwnikowi i mamy partię, której nie powstydziliby się tacy gracze jak Carlsen czy Karpov – nagrodę za najpiękniejszą partię w LOTTO Indywidualnych Mistrzostw Polski zdobył Daniel Sadzikowski za partię z Szymonem Gumularzem. Na koniec ceremonii zakończenia pokazową partię na dużych szachach rozegrali Mistrzyni i Mistrz Polski 2019!